Spływ pontonowy do Tylmanowej i Ochotnicy

8 lipca 2015  Autor:

„Góry wrażeń – rzeka atrakcji”

Ruszył spływ pontonowy Dunajcem z Krościenka do Tylmanowej i Ochotnicy. Chociaż to jego początki już cieszy się ogromną popularnością. Na rzece codziennie można zaobserwować licznie płynące pontony i kajaki. W ostatni upalny weekend można było dostrzec „ruch” na rzece i tłumy na przystani końcowej spływu, znajdującej się w Tylmanowej, na osiedlu Łęg Dolny.

Koszt spływu kajakowego lub pontonowego wynosi 60 zł od osoby. Do dyspozycji są pontony – 6 lub 8 osobowe i 2 osobowe kajaki. Na każdym pontonie płynie sternik, który odpowiada za bezpieczeństwo uczestników. Dla grup organizowany jest powrót z Tylmanowej do Krościenka.

Rzeka Dunajec na odcinku spływu pontonowego jest równie malownicza jak jej górny odcinek, pokonywany od lat przez flisaków Pienińskich. Przełom w Kłodnym należy do jednych z najpiękniejszych. Rezerwat znajduje się na dzikim, bardzo stromym i trudno dostępnym prawym zboczu doliny Dunajca, który tworzy w tym miejscu zakole zwane Przełomem Tylmanowskim. Dodatkowo zbocze to przecięte jest głęboką kotliną uchodzącego do Dunajca potoku nazywanego Potokiem Lewa Ręka lub Potokiem po Lewej Ręce. Rezerwat zajmuje dolne partie wylotu tego potoku po wschodniej stronie są to stoki Wyśniej Góry, po zachodniej Kotliny (Beskid Sądecki). Z powodu właśnie trudnego dostępu i bardzo stromych zboczy zachował się tutaj las, podczas gdy tereny Kłodnego po drugiej stronie Dunajca, znajdujące się już na obszarze Gorców, zostały zamienione na pola uprawne i łąki, a ostatnio stopniowo są zabudowywane. Jesienią liście buków na całym zboczu przebarwiają się stopniowo na żółty, a potem ciemnoczerwony kolor. Jest to tzw. buczyna kwaśna, dominującym i niemal jedynym gatunkiem drzew tu rosnących jest buk zwyczajny z bardzo ubogą warstwą podszytu.

Na całej trasie znajdują się sieć mostów i kładek, które mają specyficzny wygląd i doskonale wpisują się w krajobraz.

Niebywałe urokliwą atrakcją są także bociany, które na osiedlu Łęg Dolny uwiły sobie gniazdo.

IMG_1659 IMG_1697 IMG_1677 IMG_1666 IMG_1650 IMG_1702 IMG_2052

źródło: pl.wikipedia.org