Szlaki

16 września 2014  Autor:

SZLAKI

Krościenko – Marszałek – Lubań – Przełęcz Knurowska – Kiczora i dalej na Turbacz

Szlak „czerwony” będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego (ok. 520 km), który biegnie głównym grzbietem polskich Beskidów z Ustronia (Beskid Śląski) do Wołosatego (Bieszczady). Długość ok. 32 km, czas przejścia 9:40 godz. (z powrotem 8:45 godz.) Odcinek wzdłuż granicy gminy Ochotnica Dolna od Marszałka do Kiczory ma długość 25 km.

Kiczora – Gorc – Ochotnica Dolna – Lubań

Szlak „ zielony” przebiegający przez wieś, łączący szczyty głównego pasma Gorców i pasma Lubania o znacznych deniwelacjach. Długość 23 km, czas przejścia ok. 6:40 godz. (z powrotem 6:55 godz.)

 

Lubań – Ochotnica Dolna – Młynne i dalej do Kamienicy

Szlak „niebieski” – długość (do Kamienicy) 14 km. Czas przejścia 4:40 godz. (z powrotem 5:15 godz).

Ochotnica Górna – Jamne – Przehyba – Przysłop

Szlak „ żółty”, nazwany „Szlakiem Chatkowym”, gdyż prowadzi do chatki studenckiej – „Hawiarska Koliba”. Długość ok. 6 km, czas przejścia ok. 2:50 godz. (przy zejściu 1.45 godz.)

Ochotnica Dolna – Rzeka – Makowica – Pasterski Wierch – Lubań

Szlak „zielony”, dość uciążliwy, wiedzie grzbietem oddzielającym dolinę Ochotnicy od Tylmanowskiego Przełomu Dunajca. Długość ok. 5,5 km, czas przejścia 2:40 godz. (przy zejściu 1.45 godz.)

Gorczański Szlak Papieski

Poprowadzony ścieżkami, którymi wędrował Karol Wojtyła najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał, oraz które odwiedzał jako papież Jan Paweł II. Rozpoczyna się w Ludźmierzu na Podhalu i biegnie wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych przez Nowy Targ, Kowaniec, Bukowinę Miejską na Halę Rusnakową – do kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców i na Halę Turbacz – do Szałasowego Ołtarza. Z Turbacza prowadzi: wzdłuż szlaku żółtego do niebieskiego doliną Kamienicy obok „Papieżówki”, dochodzi do Przełęczy Przysłop, gdzie łączy się z Papieskim Szlakiem Zagórzańsko-Limanowskim; od szlaku czerwonego wzdłuż niebieskiego łączy Krościenko – przez Lubań, Ochotnicę Dolną (kościół), Gore – z Przełęczą Przysłop; od szlaku czerwonego na Przełęczy Knurowskiej przez Ochotnicę Górną wiedzie na osiedle Skałka, skąd wzdłuż szlaku zielonego prowadzi na Turbacz.

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE

Droga Knurowska – Gościniec Barabów, ciągnący się od Przełęczy Knurowskiej do Szkoły Ustrzyk z tablicami informacyjnymi i poglądowymi z ciekawym obiektem budownictwa mostowego na Bartoszówce.

Ścieżka edukacyjna im. por. W. Beimbringa wyznaczona przez GPN, biegnąca doliną potoku Jaszcze do miejsca katastrofy amerykańskiego bombowca „Liberator”. Stanowi ona rodzaj pętli zaczynającej się na Kosarzyskach. Ścieżka przebiega przez tereny GPN z cennymi walorami przyrodniczymi oraz niepowtarzalną panoramą Tatr z Magurki.

Ścieżka edukacyjna wyznaczona przez GPN mająca początek przy Szkole Ustrzyk biegnąca przez Znaki – Suchą – Kiczorę – Turbacz.

Stała ekspozycja wystawiennicza w WOK w Ochotnicy Górnej pt. „Lotnicze ślady w Gorcach”, „Etnografia wsi Ochotnica”.

żródło: www.ochotnica.pl