XVIII Samochodowa i XII Motocyklowa Pielgrzymka Strażaków Drogą Papieską z Zakopanego do Ludźmierza

W dniu 5 czerwca 2022r. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Filipek wraz z zastępcą małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mariuszem Łaciakiem uczestniczyli w XVIII Samochodowej i XII Motocyklowej Pielgrzymce Strażaków Drogą Papieską z Zakopanego do Ludźmierza.

Strażacka pielgrzymka samochodowo-motocyklowa na trasie Zakopane- Ludźmierz to już czerwcowa tradycja która wpisała się na stałe w kalendarz strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Rozpoczęcie pielgrzymki miało miejsce punktualnie o godz. 9:30 przy Ołtarzu Papieskim na Krzeptówkach w Zakopanem a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II i kryptą Kustosza Sanktuarium ks. Mirosława Drozdka.

O godz. 11:15 pielgrzymi wyjechali z Krzeptówek, aby dojechać do Ludźmierza, gdzie o godz. 13:30 została odprawiona Msza Św. z okazji Dnia Strażaka w Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu. Trasa wiodła szlakiem, który 24 lat temu podczas swojej wizyty na Podhalu pokonał Ojciec Święty Jan Paweł II.

Organizatorami obchodów byli Kapelani Strażaków Powiatów Nowotarskiego i Tatrzańskiego, Prezesi Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP w Nowym Targu i Zakopanem oraz Komendanci Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu i Zakopanem.

W pielgrzymce wzięło udział ponad 80 pojazdów pożarniczych oraz ponad 300 motocykli.

Opracowanie: st. kpt. Bogusław Szydło – Zespół Prasowy MKW PSP
Zdjęcia: Piotr Korczak i Barbara Hadowska

www.gov.pl/web/kwpsp-krakow, /www.gov.pl/web/kppsp-nowy-targ


29 września 2022
29 września 2022
27 września 2022