W niedzielę nastąpi zaćmienie księżyca

Podczas zaćmienia Księżyc nabierze czerwonej barwy

Zaćmienie Księżyca – zwane też „krwawym Księżycem” – będzie można oglądać w nocy z 27 na 28 września. Nie dość, że będzie to zaćmienie całkowite, to nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi w całym 2015 r. – zyskując miano Superksiężyca.

Choć oba zjawiska – zaćmienie i Superksiężyc – są stosunkowo powszechne, to takie ich połączenie można było obserwować tylko pięć razy w całym XX wieku (ostatnio ponad 30 lat temu), a następne okazja nadarzy się w 2033 roku.

Dlatego – choć zjawisko będzie widoczne późno w nocy, między godz. 2 a 6 rano – warto postarać się je zobaczyć! Zaćmienie przy dobrej pogodzie będzie widoczne gołym okiem. Samo całkowite zaćmienie rozpocznie się 04:11 i zakończy o 05:24 (osiągając apogeum o 04:47).

Podczas zaćmienia Księżyc nie znika całkowicie, ale nabiera czerwonej barwy – dlatego zjawisko to jest czasami nazywane „krwawym Księżycem”. Choć określenie jest używane od stosunkowo niedawna, to niektórzy twierdzą, że wywodzi się z Apokalipsy św. Jana (i wiążą z nim przepowiednię końca świata).

Dlaczego jednak Księżyc staje się czerwony podczas zaćmienia? Działają tu te same mechanizmy, które nadają barwy wschodom i zachodom Słońca – rozpraszania światła w atmosferze Ziemi.

Gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, rzuca cień dostatecznie duży, by zakryć satelitę w całości (w astronomii ten cień nazywany jest umbrą). Dociera do niego jednak światło, przechodzące przez atmosferę naszej planety (penumbra).

Kiedy światło przechodzi przez ziemską atmosferę, promienie świetlne załamują się – i wtedy uzyskują kolor, w tym przypadku – czerwony. Dzięki temu zjawisku Księżyc podczas zaćmienia zamiast znikać – staje się czerwony.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl


19 stycznia 2022
18 stycznia 2022
26 grudnia 2021