Małopolscy policjanci rozpoczęli służbę na zbiornikach wodnych

Otwarto posterunki sezonowe Policji Wodnej na zbiornikach wodnych w Dobczycach, Czorsztynie i Rożnowie.

Jak co roku o tej porze policjanci komisariatu wodnego Policji rozpoczęli służbę na małopolskich akwenach. Pierwszy weekend szczęśliwie był dla nas bardzo spokojny. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą, obyło się bez poważniejszych interwencji.

Doświadczenie policjantów z lat poprzednich wskazuje, że zagadnienie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa nad wodą musi być traktowane z wyjątkową powagą. Policjanci Komisariatu Wodnego pełnią służbę nie tylko na policyjnych łodziach ale również w patrolach rowerowych, pieszych oraz wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym – a to tylko niektóre formy dbania o bezpieczeństwo wypoczywających.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

* Wybierajmy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytajmy instrukcje korzystania z kąpieliska oraz wszelkie informacje i przestrogi dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku. Zawsze trzeba przestrzegać zasad określonych w regulaminach i stosować się do znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych, pływać można jedynie w miejscach oznaczonych.

* Przed rozpoczęciem kąpieli warto zorientować się, gdzie znajduje się ratownik –  kąpiąc się wybierajmy miejsca, w których jesteśmy widoczni dla ratownika (w razie zagrożenia czy konieczności udzielenia pierwszej pomocy skróci to czas na zorganizowanie akcji ratunkowej) . Gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji należy natychmiast wezwać pomoc. W żadnym wypadku nie wolno wszczynać fałszywych alarmów, na przykład dla żartu udając tonięcie, w tym czasie ktoś inny może rzeczywiście potrzebować pomocy.

* Osoby korzystające ze sprzętu pływającego muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych.

* Przed wejściem do wody powinno się schładzać stopniowo, aby uchronić organizm przed szokiem termicznym, nie wolno wskakiwać do wody po dłuższym opalaniu się. Warto odczekać też chwilę po zjedzeniu posiłku.

* W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu lub silnie działających leków. Statystyki pokazują, że do utonięć dochodzi najczęściej po spożyciu alkoholu

* Poważnym zagrożeniem są także brawura i brak wyobraźni. Zachowujmy rozsądek i bądźmy odpowiedzialni

* Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach; dobrze jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami z którymi przyszliśmy, aby móc zorganizować pomoc gdyby doszło do sytuacji zagrożenia

* Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

 

Planując wypoczynek nad wodą warto wpisać do swojej „komórki” telefony alarmowe. Kontakt z „policją wodną” :

– Komisariat Wodny Policji w Krakowie tel. 012 – 61 -52 – 350

– Alarmowe telefony do posterunków wodnych (od 11.00 do 19.00)  :

* posterunek sezonowy na zbiorniku Rożnowskim – tel. kom. 723 – 694 – 982

* posterunek sezonowy na zbiorniku Czorsztyńskim – tel. kom. 723 – 694 – 983

* posterunek sezonowy na zbiorniku Dobczyckim – tel. 723 – 694 – 984

Pod tymi numerami telefonów można zgłaszać również wszelkie uwagi dotyczące bezpieczeństwa na obszarach wodnych

źródło i zdjęcie: malopolska.policja.gov.pl


23 lipca 2021
21 lipca 2021
21 lipca 2021