Kolejna zmiana przepisów prawa jazdy

Dodatkowe szkolenie, jazda samochodem z naklejką na szybie, ograniczenia prędkości

Od stycznia 2015 roku nastąpi kolejna zmiana przepisów dotycząca prawa jazdy. Nadal obowiązywać będzie część teoretyczna (testy) i praktyczna (plac, jazda po mieście).

Elementem nowym i obowiązkowym będzie odbycie szkolenia na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i zagrożeń w ruch drogowym w terminie między 4 a 8 miesiącem od dnia zdania egzaminu na prawo jazdy. Po zakończeniu szkolenia, osoba biorąca w nim udział otrzymuje zaświadczenie ukończenia kursu.

Kolejna zmiana obowiązująca od stycznia 2015 r. będzie odnosić się do oznakowania samochodu „młodego kierowcy”, który do 8 miesiąca będzie zobligowany poruszać się jedynie pojazdem oznakowanym nalepką zielonego listka – liść klonowy na białym tle. Nowicjusz nie będzie też mógł w tym okresie pracować jako kierowca, a nawet wykonywać działalności gospodarczej, polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Nowi kierowcy, po zdaniu egzaminie, muszą jeździć wolniej niż inni kierowcy z doświadczeniem tzn. 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

Jeśli nowy kierowca w okresie próbnym popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będzie musiał odbyć dodatkowy kurs reedukacyjny. Trzecie wykroczenie może spowodować utratę uprawnień.

 


19 stycznia 2022
18 stycznia 2022
26 grudnia 2021