Gorce Ultra-Trail – ponad tysiąc biegaczy wystartuje w Gorcach

Rekordowa frekwencja na Gorce Ultra-Trail

W pierwszy weekend sierpnia, spokojna na co dzień Ochotnica Dolna, wypełni się gwarem biegaczy górskich zwanych ultrasami.

„Na IV edycji GUT spodziewamy się rekordowej frekwencji – na GUT zjedzie się 1100 uczestników, w tym  goście z 19 krajów.” – mówią organizatorzy.

Przez 2 dni ultrasi mierzyć się będą z wymagającymi trasami w Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Rekord frekwencji padł zarówno w skali łącznej imprezy, jak i na każdym z dystansów z osobna. Dla przypomnienia, w roku 2016 na linii startu stanęło 320 biegaczy, a w 2019 zapowiada się ich już prawie 1100! 

1100 biegaczy łącznie pokona ponad 53 tysiące kilometrów, zje ok pół tony arbuzów, 200 kg pomarańczy i wypije 2.500 litrów wody. Dobrostanu uczestników na trasie dopilnuje ok 100 wolontariuszy, m.in. z LZS KS Gorc Ochotnica. O bezpieczeństwo imprezy zadba GOPR Grupa Podhalańska wraz ze strażakami z jednostek OSP w Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej,Tylmanowej, Szczawie, Nowym Targu i Lubomierzu. Na punkcie kontrolnym w Lubomierz-Rzeki biegacze wzmocnią swoje siły pysznym jedzeniem przygotowanym przez KGW Paradne Gosposie z Kasinki Małej.

“To był najtrudniejszy moment biegu – przestać jeść pyszności od pań z koła  i wyjść z punktu w Rzekach. Jedzenie było mistrzowskie!” – wspomina jeden z biegaczy

“Atmosfera na Polanie Trusiówka była fantastyczna – biegacze przywieźli w Gorce niesamowitą energię. Cieszę się, że festiwal  Gorce Ultra-Trail wszedł na stałe do kalendarza imprez w powiecie limanowskim.” –mówi Ewa Filipiak, Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego

Ultrasów na trasie przywitają głosy lokalnych zespołów muzycznych – m.in na Lubaniu o świcie zaśpiewają Bełkoty, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.“W realizację wydarzenia zaangażowani są wolontariusze z całej Polski, którzy już od środy zjeżdżają  do Ochotnicy, niektórzy po raz 4-ty. Cieszy nas też niesamowite zaangażowanie i wsparcie ze strony lokalnych organizacji, władz, stowarzyszeń i mieszkańców, którzy użyczają swojego czasu na rzecz jak najlepszego przyjęcia biegaczy podczas wydarzenia” – opowiada jeden z organizatorów, Robert Zakrzewski.

Gorce Ultra-Trail w pigułce

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2019, w skrócie – GUT, odbędzie się w dniach 2-4.08.2019. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna, tam też znajduje się start i meta wszystkich dystansów. Podczas IV edycji GUT odbędzie się 5 biegów dla dorosłych, biegi dzieci, a wydarzenie zakończy się w niedzielę 4.08 oficjalną dekorację zwycięzców z udziałem patronów honorowych imprezy.

Harmonogram:

Piątek 2.08:
Biuro Zawodów: zapisy i odbiór pakietów, 

Sobota 3.08:

 • GUT 102:  dystans: 102 km, przewyższenie: +4.310 m, start: 4:00
 • GUT   84, dystans:   84 km, przewyższenie: +4.110 m, start: 4:00
 • GUT 48: dystans:   48 km, przewyższenie  +2.580 m, start: 8:00

Niedziela 4.08: 

 • GUT 20:  dystans: 20 km, przewyższenie: +870 m, start:    9:00
 • GUT 12:  dystans: 12 km, przewyższenie: + 500 m, start: 10:00
 • DEKORACJE                                                                                              13:00

 

Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty – nowotarski i limanowski i przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 Nadleśnictw. Trasa koronnego dystansu – GUT102 –  przebiega przez Gorczański Park Narodowy i objęta jest ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.

 

Na początek, na zachętę

To właśnie z myślą o mieszkańcach regionu w IV edycji pojawił się nowy bieg GUT12, którego  dystans to 12 km. Niewątpliwą zaletą trasy GUT12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierch Młynne przez kwitnące łąki na Polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej.  To dystans atrakcyjny dla mieszkańcach okolicznych gmin, którzy chcieliby spróbować swych sił w biegu na górskim szlaku. Jest to także opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w krótkich, dynamicznych dystansach. 

Będą się ścigać!

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin, gdzie na starcie ramię w ramię stają amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Swój udział zapowiedzieli ciesząca się świetną formą Paulina Tracz, która ma już na koncie zwycięstwo w GUT 2017 oraz jeden z najwyżej notowanych w ITRA Polaków, Darek Marek, który w Gorcach zjawi się już po raz trzeci. Na koronnym dystansie 102 km najmocniejszym zawodnikiem wg punktacji ITRA jest pochodzący z Krakowa Dominik Grządziel. Nie zabraknie też silnych zawodników z powiatu nowotarskiego i limanowskiego:  Artur Baran z Gminy Dobra pobiegnie 84 km, a dystans 20 km wybrał Robert Faron z Gminy Kamienica. 

Sześcioraczki w Tylmanowej – dzieci na start

Pierwsze w Polsce sześcioraczki, które urodziły się w Tylmanowej, zainspirowały Wójta Gminy Ochotnica Dolna do pomysłu organizacji biegu dla dzieci i poszerzenia programu imprezy. W ten sposób powstał Bieg Dziupiontek i Chodoków. Na start zapraszamy dzieci w wieku od 1 do 15 lat, a bieg odbędzie się w niedzielę 4 sierpnia o 11:00.  Warto przyjechać – dla dzieci przygotowane są numery startowe, a na mecie będą czekać pamiątkowe medale. 

 

Dekoracja zwycięzców i  Dni Ochotnicy Dolnej “Gorczańskie Kośby” 

W niedzielę (4.08) o godzinie 13:00 rozpocznie się dekoracja zwycięzców wszystkich dystansów. Władze poszczególnych gmin i powiatów ufundowały dodatkowo statuetki dla Najszybszej Mieszkanki i Najszybszego Mieszkańca.  Rywalizacja odbędzie się w ramach niedzielnego biegu Ochotnica Challenge w kategoriach: gmina Ochotnica Dolna, Kamienica, Mszana Dolna i powiat nowotarski i limanowski.
Nagroda specjalna – Puchar Gorca – czeka na biegacza, który jako pierwszy pokona trasę 102 km w czasie poniżej 10 godzin (najlepszy dotychczasowych czas: 10 h 24 min)

Atrakcją, która w tym roku czeka biegaczy, jest połączenie biegu z Dniami Ochotnicy Dolnej – “Gorczańskie Kośby”. W sobotę od 18:00 i w niedzielę od 16:30 przewidziane są atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz koncerty. W programie niedzielnego wieczoru jest Koncert Galowy projektu „Mozart kontra Sinatra” , występ kabaretowy Andrzeja Grabowskiego i koncert Grzegorza Wilka z zespołem

 

Patroni honorowi i organizatorzy

Organizatorem Gorce Ultra-Trail jest Fundacja Run Vegan. Wydarzenie współorganizuje gmina Ochotnica Dolna, gospodarz bazy zawodów.

Patronat honorowy nad Festiwalem Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail objęli:

 

 • Wójt gminy Ochotnica Dolna, Tadeusz Królczyk – gospodarz wydarzenia

 

 • Starosta Powiatu Limanowskiego, p. Mieczysław Uryga
 • Przewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego, p. Ewa Filipiak
 • Starosta Powiatu Nowotarskiego, p. Krzysztof Faber
 • Wójt gminy Mszana Dolna, p. Bolesław Żaba
 • Wójt gminy Kamienica,  dr Władysław Sadowski

Partnerzy wydarzenia: Garmin Polska, Gorczańska Krynica, Browar Podgórz. Organizatorzy wydarzenia zapraszają do kibicowania na całej trasie biegu Informacje i zapisy: przez stronę www.gorceultratrail.com lub w biurze zawodów w Ochotnicy Dolnej. Kontakt: info@runvegan.pl  Media: Violetta Domaradzka, violetta@runvegan.pl, +48 507 006 851


9 maja 2021
9 maja 2021
9 maja 2021