„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności!

Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego,

że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni,

w wolnej Ojczyźnie”.

Kpt. Zdzisław Broński „Uskok”

4  marca 2018 roku w ponad 333 miastach na terenie całego kraju odbyła się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym, w której wzięło udział około 70 tysięcy biegaczy. Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, które otrzymali wszyscy uczestnicy biegu. Każdy został także odznaczony medalem zaprojektowanym i wykonanym przez Instytut Pamięci Narodowej. VI edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku w ogólnopolską akcję upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych włączyło się również Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce. W Szczawnicy po raz pierwszy zorganizowano bieg, w którym wzięło udział blisko 100 zawodników.  Współorganizatorami była Akcja                  Katolicka w Szczawnicy. Patronat lokalny objęła Poseł na Sejm RP- pani Anna Paluch oraz Senator RP- pan Jan Hamerski. Organizacja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych to lekcja historii pokazująca tragiczne losy Żołnierzy Niezłomnych, to przywracanie pamięci o ludziach którzy wierzyli do końca w wolną Polskę. W tej lekcji historii uczestniczyła również młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły sie mszą świętą o godzinie 9.00 w kościele parafialnym św. Wojciecha w Szczawnicy. Natomiast o godzinie 11.00 przy Kaplicy na Sewerynówce oficjalnie rozpoczęto Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Szczawnicy. Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Wszystkich zebranych uczestników i gości przywitał Dyrektor CKiW OHP w Szczawnicy- Jabłonce pan Jan Jurek. Dyrektor CKiW otwierając imprezę powiedział: – Spotykamy się dziś by uczcić bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Ich duch trwa w nas, w tym młodym pokoleniu ludzi, którzy są tutaj.  W dalszej części głos zabrała Poseł na Sejm RP- pani Anna Paluch, Senator RP – Jan Hamerski, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica – Grzegorz Niezgoda oraz przedstawiciel IPN dr Michał Wenklar. Kilka wzruszjących i ważnych słów powiedziała także Maria Dziedzina, córka jednego z niezłomnych na naszym terenie, upamiętnionych na tablicach – Józefa Walkosza. Na zakończenie części oficjalnej został odczytany list Prezydenta RP  Andrzeja Dudy do uczestników biegu.

Dla biegaczy przygotowano trzy trasy o różnych długościach i stopniu trudności. Najdłuższy 10-cio kilometrowy dystans poprowadził aż do obelisku upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych na Krzemieninach. Kolejne trasy wyznaczono na dystansie 4km oraz 1963 metry, którego długość nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Zmagania sportowe przebiegały sprawnie i o godzinie 13.00 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.

Zwycięzcy biegu:

1963m – I miejsce – Piotr Trybała, II miejsce – Jacek Omylak, III miejsce – Kacper Majerczak

4km – I miejsce – Mateusz Urban, II miejsce – Michał Morawczyński, III miejsce – Tomasz Czerwień

10km – I miejsce – Błażej Knutelski, II miejsce- Sławomir Wiercioch,  III miejsce – Jacek Pietrzak

otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy biegu dostali pamiątkowe medale. Gratulujemy!

Na zakończenie scenkę historyczną z udziałem partyzantów przedstawiła zebranym grupa rekonstrukcyjna „Żandarmeria”. Jej członkowie w trakcie trwania imprezy prezentowali wszystkim zebranym broń i sprzęt wojskowy z okresu II wojny światowej i czasów tuż po niej.

W trakcie zawódów można było także obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom – żołnierzom wyklętym, którą przygotowała młodzież Centrum. Wystawa upamiętniała walczących z władzą ludową w latach 1945-1963.

Dla wszystkich uczestników i kibiców kuchnia CKiW przygotowała żołnierską grochówkę i gorącą herbatę. Wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, partnerom i gościom dziękujemy za przybycie na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

opr. Kierownik Internatu Katarzyna Mastalska

wychowawca Agnieszka Stopka

http://www.ckiw-szczawnica.ohp.pl


10 grudnia 2018
10 grudnia 2018
10 grudnia 2018