Stare – nowe życie Dworu Berskich w Tylmanowej?
Ludwik Tobolewicz poślubił Helenę z Berskich, która wywodziła się z galicyjskiej szlachty. Ród ten zamieszkiwał w Tylmanowej, niedaleko Krościenka i Szczawnicy. Tam po dziś dzień stoi piękny dwór, którego koleje losu podobne są tym ziemiańskim po 1944 r. Żona Helena z Berskich była córką Leona Berskiego i Celiny z Jasińskich, właścicieli Tylmanowej na pograniczu Gorców i Beskidu Sądeckiego. Berscy znani byli od XVII w. Swoje korzenie wywodzili spod Królewca, a pierwszym przedstawicielem tego rodu w Tylmanowej był Antoni Tytus (zm. w 1836 r.). Jego syn Wiktor w 1843 r. wystawił piękny klasycystyczny dwór z gankiem wspartym na czterech kolumnach. Był on twórcą huty żelaza w Tylmanowej, za której przyczyną rodzina popadła w tarapaty finansowe. Borykał się z nimi również jego syn Leon, a wyprowadził z długów dobra rodowe brat Heleny, Włodzimierz Berski, ostatni przedwojenny dziedzic dóbr Tylmanowa. Leon Berski poślubił Celinę z Jasińskich, z którą miał dwójkę dzieci
Długotrwałe starania Wójta Gminy Pana Stanisława Jurkowskiego poparte akceptacją tych działań przez Przewodniczącego Rady Gminy Pana Franciszka Ziemianka i radnych Czesława Ligasa i Jerzego Udzieli doprowadziły do podpisania porozumienia i złożenia wniosku wraz z partnerem słowackim do Euroregionu „Tatry” o dofinansowanie projektu pod nazwą „W dolinie Dunajca – ochrona i odnowa zabytków pogranicza polsko – słowackiego: dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze”.
W dniu 26 października br. w Nowym Targu popisano porozumienie ze stroną Słowacką, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gminy Ochotnica Dolna: Pan Stanisław Jurkowski – Wójt Gminy, Pan Franciszek Ziemianek – Przewodniczący Rady Gminy, Pan Władysław Brzeźny – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Natomiast 10 listopada br. został złożony wniosek kończący starania o przyznanie środków na w/w cel.
Porozumienie będące warunkiem złożenia projektu poprzedziły liczne rozmowy i spotkania Wójta Gminy z przedstawicielami Euroregionu „Tatry”, Ministerstwa ds. zabytków z Bratysławy, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, które doprowadziły do złożenia wniosku o pozyskanie środków finansowych na renowację zabytkowego Dworu „Bajka” w Tylmanowej wraz z otoczeniem, jedynego takiego zabytku w Gminie. Dzięki tym działaniom, o ile wniosek uzyska akceptację, zostanie odrestaurowany budynek Dworu wraz z otoczeniem, który będzie chlubą nie tylko Tylmanowej ale będzie służył społeczności całej Gminy.
http://strzelno3.bloog.pl
Należy do kategorii: Artykuły, Samorząd, Wydarzenia
Ten post został napisany przez: redaktor