Rodzina Kapłaniaków z Ochotnicy Górnej z medalem Dei Regno Servire.

Kilka tysięcy osób, pięć rodzin nagrodzonych, nowy kanonik, Eucharystia, festyn i Rodzina Wspólnot. W Starym Sączu odbyło się Diecezjalne Święto Rodzin.

– Bywa, że pytacie ze smutkiem, co się stanie z nami, z naszą cywilizacją europejską, naszymi rodzinami, małżeństwami, kiedy jesteśmy niemal pośrodku wielkiego imperium głupoty, niszczenia podstawowych zasad godności człowieka, niszczenia rodziny i małżeństwa – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w czasie homilii wygłoszonej podczas Diecezjalnego Święta Rodzin 17 czerwca w Starym Sączu.

– Nie obawiajmy się – dodał, zapewniając, że zdrowa rodzina przetrwa wszystko, różne ideologie i cywilizacje. Mało tego, każda chrześcijańska rodzina żyjąca pięknem swojego powołania ma ogromną siłę oddziaływania na współczesny świat i jego przemianę.

Biskup dziękował Bogu, że wiele rodzin to nadal rodziny kochające się, trwające w wierności i wzajemnym szacunku, wychowujące jak najlepiej swoje dzieci, dbające, by ich relacje z Panem Bogiem były bliskie. – Trzeba więc nade wszystko dowartościować tych, którzy trwają razem – apelował bp Andrzej Jeż.

Nawiązując do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, biskup podkreślał, że to właśnie w polskich domach i rodzinach polskość przetrwała. Dziękował za to, że wiele osób przybyło do Starego Sącza w strojach regionalnych, okazując swój lokalny patriotyzm i prezentując bogactwo oraz piękno regionów i kultur diecezji tarnowskiej.

Przypominał, że pierwszy rok trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej związany jest z rodziną. Pięciu rodzinom wyróżniającym się przeżywaniem swojego małżeństwa i rodzicielstwa, a także aktywnym uczestnictwem w życiu religijnym biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył medale Dei Regno Servire.

Otrzymali je: Ilona i Andrzej Bernachowie z parafii pw. NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, Bożena i Piotr Kapłaniakowie z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej, Maria i Piotr Pasionkowie z parafii pw. Narodzenia NMP w Czchowie, Zofia i Jan Bednarkowie z parafii pw. św. Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej oraz Maria i Lesław Mączarowscy z parafii pw. bł. Karoliny w Tarnowie.

Podczas Diecezjalnego Święta Rodzin w specjalnym namiocie można było spotkać się z przedstawicielami wspólnot i stowarzyszeń, które tworzą małżeństwa i rodziny. Był Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych, Stowarzyszenie „Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny”, Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE, Mężczyźni św. Józefa, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Wspólnota Rodzin Tratwowych, doradcy życia rodzinnego, „Spotkania Małżeńskie”, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA, Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR oraz przedstawiciele poradni Arka. Namiot nazwano „Rodziną Wspólnot”.

Źródło i zdjęcia:https://tarnow.gosc.pl


15 lutego 2019
14 lutego 2019
7 lutego 2019