Z Prezydentem o wyzwaniach transportowych dla Podhala

O potrzebach i rozwiązaniach komunikacyjnych w powiatach tatrzańskim i nowotarskim rozmawiali uczestnicy XI Międzynarodowego Forum Górskiego, które obyło się w Zakopanem. Wśród gości znaleźli się m.in.: prezydent Andrzej Duda, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka. Obecni byli również radni województwa, samorządowcy i przedstawiciele uczelni technicznych.

Zależy nam na rozwoju dróg każdego szczebla, począwszy od gminnych po wojewódzkie. Dobra współpraca rządu, samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego gwarantuje, że rozwój komunikacyjny będzie się odbywał bardzo sprawnie. Zależy nam także, aby ruch na małopolskich drogach był płynny, bo dzięki temu skróci się czas i komfort podróży

– mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Prezydent Andrzej Duda apelował natomiast, by stworzyć możliwości komunikacyjne, a jednocześnie, by nie zniszczyć Podhala i nie wywoływać konfliktów pomiędzy ludźmi.

Nie chodzi o to, by pokryć gęstą siecią dróg całe Podhale, bo wtedy znikną tereny, na których dzisiaj ludzie mogą wypoczywać. To musi być zrobione mądrze

– dodał prezydent.

Spotkanie było okazją do wymiany spostrzeżeń dotyczących potrzeb i rozwiązań komunikacyjnych w obrębie powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego. Jak podkreślali uczestnicy forum Małopolska, a szczególnie region Podhala to dobre miejsce na odpoczynek. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, stąd też potrzeba usprawnienia komunikacji, po to, aby nie tylko turyści, ale również mieszkańcy mogli bezpiecznie poruszać się po tej części województwa.

Już niedługo samorządy będą mogły składać wnioski do pilotażowego programu likwidacji miejsc niebezpiecznych w Małopolsce. Zależy nam także, aby transport kolejowy stanowił alternatywę dla drogowego. Przyszłość transportu osobowego oraz towarowego to właśnie kolej

– podkreślił wicemarszałek Smółka, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za transport i komunikację.

Proszę pojechać do Włoch, do Austrii i zobaczyć, że w Alpach każda wioska ma swój tunel – wskazał Andrzej Duda. – Opłacało się go zbudować, choć oczywiście trwało to dziesięciolecia. Ale te tunele są, ułatwiają komunikację, nie zabiera się w ten sposób nikomu ziemi.

Prezydent przyznał, że podobne inwestycje na Podhalu mogą być długotrwałe i kosztowne, ale warto ponieść takie koszty ze względu na zasadę zrównoważonego rozwoju, by zachować niezwykłe walory przyrodnicze, estetyczne i wypoczynkowe tej części Polski.

To jest nasz obowiązek, by zrobić to w sposób wyważony, by osiągnąć maksimum efektu przy minimum strat. Polskę stać na to, by te problemy rozwiązać

– podsumował Prezydent Andrzej Duda.

Podobnie jak w minionych latach, w forum biorą udział przedstawiciele środowisk naukowych, przedsiębiorcy, politycy, ludzie samorządu oraz specjaliści z wielu dziedzin. Celem tych spotkań jest zacieśnianie współpracy na obszarach górskich, wspieranie transferu wiedzy oraz podejmowanie wspólnych działań promocyjnych na arenie krajowej i międzynarodowej. Istotnym elementem jest współpraca regionalna i ponadregionalna, która ma na celu analizę wszystkich tworzących ją czynników, mających wpływ, na jakość usług turystycznych, promocję regionu oraz współpracę podmiotów gospodarczych z samorządami, komunikację, ochronę środowiska, edukację oraz stale tętniącą życiem tradycję obszarów górskich.

 

W Zakopanem Prezydent spotkał się też z przedstawicielami Związku Podhalan, który w tym roku obchodzi swoje stulecie. Prezydent Związek Podhalan skupia w swoim gronie górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, a także sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez górali polskich.

Następnie Prezydent złożył wizytę w Geotermii Podhalańskiej S.A. we wsi Bańska Niżna w gminie Szaflary, gdzie obejrzał zakład i spotkał się z zarządem. Znajduje się tu jedno z ujęć wód termalnych o wyjątkowo wysokiej w skali Polski temperaturze (86 °C). Dzięki temu Bańska Niżna jest pierwszą w Polsce wsią ogrzewaną energią geotermalną – do sieci ciepłowniczej Geotermii Podhalańskiej S.A. podłączonych jest dziś blisko 1600 obiektów, z czego 58 proc. to budynki jednorodzinne.  Obecnie Geotermia Podhalańska korzysta z pięciu odwiertów geotermalnych, posiada ponad 110 km sieci ciepłowniczej i działa na terenie czterech gmin: Biały Dunajec, Poronin, Szaflary oraz Zakopane. W czerwcu 2016 r.  spółka dokonała historycznego obniżenia cen ciepła dla swoich klientów, a w marcu 2018 r. w ramach kolejnej taryfy te ceny utrzymała na dotychczasowym poziomie pomimo wzrostu cen innych mediów.

prezydent.gov.pl, malopolskie.pl


19 lipca 2019
16 lipca 2019
13 lipca 2019