Polskie Marki Turystyczne wybrane

Za nami rozstrzygnięcie I naboru w ramach projektu „Polskie Marki Turystyczne”

W poniedziałek, 16 września 2019 roku w Reducie Banku Polskiego odbyło się wręczenie tytułów w ramach projektu „Polskie Marki Turystyczne”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, Anna Krupka, Sekretarz Stanu w MSiT oraz Robert Andrzejczyk, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Polska jest chętnie wybieranym kierunkiem zarówno przez rodaków, jak i obcokrajowców. W 2018 roku Polacy odbyli o ponad 19% więcej podróży niż w roku 2015. Liczba przyjazdów turystów z zagranicy wzrosła o ponad 17%, aby ten trend utrzymać i wzmocnić istotna jest współpraca także na poziomie lokalnym, m.in. właśnie po to powstał projekt „Polskie Marki Turystyczne” – powiedział Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Najlepsi zarządcy marek turystycznych, którzy zgłosili się do udziału w projekcie, otrzymali tytuł: „Polska Marka Turystyczna” (uczestnik spełniający wytyczne w zakresie dobrych praktyk zarządzania i promocji marką turystyczną) oraz „Polska Marka Turystyczna – kandydat” (uczestnik, który pretenduje do tytułu „Polskiej Marki Turystycznej”).

Tytuł „Polska Marka Turystyczna”: 

  • Marka Beskidy  została zbudowana wokół jednego z najbardziej rozpoznawalnych pasm górskich w Polsce. Beskidy są marką o transgranicznym potencjale, obejmując częściowo obszar Czech i Słowacji. Jednym z głównych celów przyjazdów jest turystyka aktywna, zimą: narciarska i snowboardowa, latem: turystyka górska piesza. Beskidy obejmują swoim zasięgiem tereny o bardzo bogatej kulturze. Autentyczność rozumiana jako silne utożsamianie się społeczności lokalnej z własną kulturą stanowi ogromny potencjał dla regionu przyciągający turystów pragnących doświadczyć lokalnego folkloru. Atutem regionu jest także zróżnicowany pejzaż kulturowy, ukształtowany w wyniku gospodarki pasterskiej. W Beskidach zachowało się dużo przykładów architektury drewnianej, zarówno świeckiej, jak i sakralnej. Sztukę ludową spotyka się w budownictwie, wyposażeniu wnętrz, przedmiotach codziennego użytku i narzędziach pracy.
  • Kraina Lessowych Wąwozów   obejmuje obszar położony w zachodniej części woj. lubelskiego, na północnozachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Jej nazwa nawiązuje do największego w Europie skupiska lessowych wąwozów. Kazimierski Park Krajobrazowy wraz z otuliną zasięgiem obejmuje ponad połowę Krainy. Do ważnych potencjałów marki należą walory, atrakcje i infrastruktura umożliwiające rozwój turystyki zdrowotnej. Uzdrowiska mogą się pochwalić krystalicznie czystymi wodami leczniczymi z wapiennożelaznych źródeł, wykorzystywanych m.in. w kuracji pitnej. Kraina Lessowych Wąwozów posiada także ogromny potencjał w zakresie rozwoju agroturystyki. Na jej obszarze znajdują się nie tylko klasyczne gospodarstwa agroturystyczne, ale również kwatery zlokalizowane na wsi, w nieczynnych już gospodarstwach rolnych. Ważnym elementem potencjału gospodarstw jest kuchnia oparta na lokalnych produktach. W Krainie Lessowych Wąwozów można skosztować najróżniejsze smaki klusek i pierogów, m.in. z nadzieniem z karpia, bobu, kaszy czy sera.
  • Lublin to przepiękne miasto o urozmaiconej rzeźbie terenu, z licznymi wąwozami, dolinami i wzgórzami. Miasto zachwyca siedmiowiekową historią opowiadaną przez muzea, zabytki, tradycyjne smaki oraz legendy. Zwiedzanie warto rozpocząć od spaceru po Starym Mieście i podążać szlakiem historycznego bogactwa, wielokulturowych korzeni, a także wciąż żywych tradycji okresu jagiellońskiego i diaspory żydowskiej. Lublin nie bez powodu nazywany jest miastem inspiracji – jest niewątpliwie najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego we wschodniej Polsce. Leżący na granicy Unii Europejskiej i wschodniej Europy od lat jest miejscem cieszących się renomą międzynarodowych festiwali i projektów artystycznych. Wydarzenia te ściągają do miasta znanych artystów z całego świata i przemieniają ulice w barwny, wielokulturowy tłum mówiący różnymi językami świata
  • Śląsk Cieszyński  to kraina historyczna w Polsce i Czechach, obejmująca południowowschodnią część Śląska, skupioną wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Świetne miejsce do uprawiana turystyki narciarskiej, zimowej turystyki pieszej, rowerowej oraz górskiej. Region słynie z heklowania, czyli unikatowego sposobu wytwarzania koronek, który stosują jedynie mieszkanki Koniakowa. Sposób wytwarzania koronek został wpisany na krajową lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Region intensywnie promuje współpracę transgraniczną, której przykładem są liczne inwestycje po obu brzegach Olzy, a flagowym wydarzeniem – festiwal filmowy „Kino na granicy”.
  • Toruń jest turystyczną ikoną województwa kujawsko-pomorskiego, miastem o ogromnym dziedzictwie kulturowym, będącym świadectwem jego dawnej potęgi ekonomicznej i politycznej. Ogromne znaczenie dla turystyki ma zabytkowy średniowieczny zespół miejski, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Toruńskie pierniki są rozpoznawalne w całym kraju, a tradycja ich wytwarzania jest żywa, autentyczna i nadal dynamicznie się rozwija. W mieście istnieją liczne sklepy oferujące sprzedaż pierników (zarówno z dużej fabryki, jak i z małych rzemieślniczych zakładów), a także kilka miejsc, gdzie można własnoręcznie wypiec pierniki uczestnicząc w fabularyzowanych warsztatach. Również restauracje i kawiarnie oferują produkty i dania przygotowane w oparciu o piernikową tradycję. Warto wspomnieć o najsłynniejszym mieszkańcu Torunia – Mikołaju Koperniku, znajdującym się w gronie najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości.

Tytuł „Polska Marka Turystyczna – kandydat”:

  • Jura Krakowsko-Częstochowska rozciąga się od Krakowa aż do Częstochowy, swoim zasięgiem obejmując dwa województwa: śląskie oraz małopolskie. Jest to wymarzone miejsce dla miłośników eksploracji wszelkiego rodzaju grot i jaskiń, których na Jurze znajduje się około tysiąca. Kolejnym, obok zróżnicowanych form skalnych, atutem regionu jest pieszy i rowerowy Szlak Orlich Gniazd, który został wytyczony, aby połączyć zamki i warownie zwane „Orlimi Gniazdami”. Do najbardziej znanych zamków, wybudowanych za czasów króla Kazimierza Wielkiego, należą Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Zamki w Bobolicach, Mirowie i Olsztynie Jurajskim
  • Mazury Zachodnie leżą geograficznie na Pojezierzu Iławskim. Obszar obejmuje ponad 150 km dróg wodnych, które mogą być wykorzystywane przez kajakarzy i żeglarzy. Wielką atrakcją regionu jest szlak Kanału Elbląskiego – zabytku techniki inżynierii wodnej. W krajobrazie Mazur Zachodnich szczególną rolę odgrywają również zamki krzyżackie oraz dawne siedziby pruskiej szlachty. Warto również wspomnieć o organizowanej corocznie Inscenizacji Bitwy na Polach Grunwaldzkich, która przyciąga rzesze turystów z kraju i ze świata.
  • Puszcza Białowieska charakteryzuje nieskażone środowisko naturalne i tradycyjne rolnictwo. Puszcza Białowieska to jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. W Puszczy Białowieskiej możemy obserwować największą populację wolnego żubra na świecie. Niezwykłym atutem są gospodarstwa agroturystyczne, które znajdują się z dala od głównych dróg, terenów przemysłowych, w sąsiedztwie lasów. Na terenie Puszczy Białowieskiej i okolicy wyznaczono również liczne szlaki piesze, rowerowe i nordic walking, a także ścieżki edukacyjne pozwalające poznać procesy zachodzące w naturalnym środowisku leśnym.
  • Szlak wokół Tatr  to polsko słowacka pętla rowerowa prowadząca przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Szlak został wytyczony w taki sposób, aby turyści poznawali walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze tych regionów. Przeważająca część szlaku poprowadzona jest po odseparowanych od ruchu samochodowego, asfaltowych ścieżkach rowerowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla obsługi użytkowników, takimi jak: miejsca odpoczynku, tablice informacyjne czy samoobsługowe stacje serwisowe. Najbardziej spektakularnym fragmentem szlaku jest kilkudziesięciokilometrowy odcinek poprowadzony nasypem dawnej linii kolejowej z Nowego Targu do Trsteny na Słowacji. Ze Szlaku wokół Tatr korzystają także rolkarze, nartorolkarze, biegacze czy miłośnicy nordic walking, a zimą część tras jest przygotowywana do użytkowania przez narciarzy biegowych.
  • Zamość  to miasto położone w południowej części województwa lubelskiego. Za sprawą unikatowego zespołu architektonicznourbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany „perłą renesansu”. Stare Miasto w Zamościu jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto-twierdza, założone w XVI w. przez Jana Zamoyskiego, otoczone jest potężnymi fortyfikacjami z siedmioma bastionami i trzema bramami wjazdowymi: Lwowską, Lubelską i Szczebrzeską.  Zrewitalizowane Stare Miasto wpisane w siedmiobok fortyfikacji jest jedną z najdoskonalszych realizacji koncepcji renesansowego miasta idealnego.
  • Ziemia Świętego Krzyża  to region turystyczny leżący w granicach administracyjnych gmin Bieliny, Bodzentyn oraz Nowa Słupia. Region naturalnie i geograficznie związany jest z głównym pasmem Gór Świętokrzyskich – Pasmem Łysogórskim z najwyższymi wzniesieniami w Górach Świętokrzyskich – Łysicą i Łysą Górą. Osobliwością tego pasma jest obecność podszczytowych rumowisk piaskowców kwarcytowych z okresu kambryjskiego, nazywanych gołoborzami. Niezwykle cennym zasobem są przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, które wraz z pobenedyktyńskim zespołem klasztornym na Świętym Krzyżu zostały uznane za Pomnik Historii Prezydenta RP. Klasztor jest zabytkiem o wyjątkowym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa polskiego, przede wszystkim dzięki swoim spektakularnym wartościom historycznym i religijnym

Wszyscy zakwalifikowani, w szczególności kandydaci do tytułu „Polska Marka Turystyczna”, otrzymają dostęp do zapewnionego przez MSiT wsparcia w postaci udziału w szkoleniach, doradztwa eksperckiego, organizacji audytów, wizyt studyjnych czy uczestnictwa w badaniach wizerunku danych destynacji turystycznych.

– Gratuluję laureatom tegorocznego naboru. Wierzę, że dzięki wsparciu doradczo-eksperckiemu  zostaną stworzone regiony turystyczne, których wysokość świadczonych usług oraz spójny marketing będą zachęcać do podróżowania. Planujemy rozwijanie projektu, dlatego wierzę, że tegoroczny nabór to dopiero początek, a grono „Polskich Marek Turystycznych” będzie się powiększać – powiedziała Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Projekt „Polskie Marki Turystyczne” został opracowany przez MSiT we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i zakłada stworzenie pakietów produktów turystycznych, tworzących jedną, spójną całość promowaną jako marka turystyczna. Został on także wpisany do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 Polskie Marki Turystyczne to projekt, który ma popularyzować w Polsce turystykę zrównoważoną i zadbać o rozwój obszarów, które są prawdziwymi perłami na mapie Polski. Mogą one swoim pięknem i atrakcyjnością zainteresować nie tylko naszych rodaków, ale również coraz liczniejszą grupę zagranicznych turystów. POT zapewni głównym laureatom kampanię promocyjną na rynku krajowym i zagranicznym. Wykorzystamy do promocji tych obszarów m.in. targi turystyczne, zaprosimy tam dziennikarzy i blogerów oraz zorganizujemy dla ich zarządców warsztaty marketingowe. Zwycięzcy mogą także liczyć na promocję na narodowym portalu turystycznym i w social mediach POT – powiedział Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Realizacja projektu przyczynia się do wzmacniania wizerunku Polski jako atrakcyjnej destynacji turystycznej, opartej o bogate zasoby kulturowe i przyrodnicze. Jego celem jest również poprawa jakości zarządzania rozwojem turystyki, podniesienie jakości świadczonych usług oraz zracjonalizowanie prowadzonych działań marketingowych na poziomie lokalnym i regionalnym tak, aby ułatwić zarządzanie i promocję tzw. regionów turystycznych wykraczających poza granice administracyjne.

www.msit.gov.pl, http://www.szlakwokoltatr.eu


19 kwietnia 2024
17 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024

ARCHIWUM

  • kwiecień 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • październik 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019
  • październik 2019
  • wrzesień 2019
  • sierpień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • luty 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • listopad 2018
  • październik 2018
  • wrzesień 2018
  • sierpień 2018
  • lipiec 2018
  • czerwiec 2018
  • maj 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • luty 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • listopad 2017
  • październik 2017
  • wrzesień 2017
  • sierpień 2017
  • lipiec 2017
  • czerwiec 2017
  • maj 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017
  • luty 2017
  • styczeń 2017
  • grudzień 2016
  • listopad 2016
  • październik 2016
  • wrzesień 2016
  • sierpień 2016
  • lipiec 2016
  • czerwiec 2016
  • maj 2016
  • kwiecień 2016
  • marzec 2016
  • luty 2016
  • styczeń 2016
  • grudzień 2015
  • listopad 2015
  • październik 2015
  • wrzesień 2015
  • sierpień 2015
  • lipiec 2015
  • czerwiec 2015
  • maj 2015
  • kwiecień 2015
  • marzec 2015
  • luty 2015
  • styczeń 2015
  • grudzień 2014
  • listopad 2014
  • październik 2014