POLICJA PODSUMOWUJE DŁUGI WEEKEND NA TERENIE POWIATU NOWOTARSKIEGO

Podczas wydłużonego weekendu na drogach powiatu nowotarskiego było spokojnie. Odnotowano 26 zdarzeń drogowych, w których lekko ranne zostały cztery osoby. Ponadto policjanci zabezpieczali procesje z okazji uroczystości Bożego Ciała oraz 59. Małopolski Wyścig Górski. Niedzielne powroty turystów z wypoczynku w górach spowodowały duże zatory drogowe. Policjanci, aby rozładować korki, ręcznie kierowali ruchem.

Ładna pogoda sprawiła, że na Podhale przyjechało wielu turystów.  Dla większości osób był to czas wypoczynku i dni wolnych od pracy. Natomiast dla policjantów to czas dodatkowych, wzmożonych działań. Podczas weekendu na terenie powiatu nowotarskiego odnotowano ponad 300 różnego rodzaju interwencji – nterwencje domowe, interwencje wobec nietrzeźwych osób w miejscach publicznych. Policjanci interweniowali na zgłoszenia dotyczące zakłócania spokoju, porządku publicznego, czy zakłócania spoczynku nocnego. W czwartek funkcjonariusze zabezpieczali procesje organizowane z okazji uroczystości Bożego Ciała.

Podczas tych czterech dni na drogach powiatu odnotowano 26 zdarzeń drogowych, w których niegroźnie ranne zostały cztery osoby. Jeden kierujący stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość. Odnotowano kilka zdarzeń z udziałem jednośladów i quadów. W czwartek w Ochotnicy Dolnej kierujący rowerem nie zachował należytej odległości między pojazdami i najechał na tył poprzedzającego volvo. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Rowerzysta został ukarany mandatem karnym. Wieczorem w Niedzicy kierujący quadem najechał na tył samochodu osobowego, po czym odjechał z miejsca zdarzenia razem z kolegą, który także jechał quadem. Mężczyźni podczas jazdy stwarzali zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policjanci szybko ustalili kierujących. Jeden z nich został ukarany mandatem karnym za spowodowanie zagrożenia na drodze, natomiast sprawca kolizji nie posiadał uprawnień do kierowania i był pod wpływem alkoholu. Wykonano badanie retrospekcyjne, aby ustalić czy w chwili zdarzenia był pod działaniem alkoholu, gdyż jak twierdził alkohol wypił po powrocie do domu. Tego dnia wieczorem w Niedzicy w rejonie zapory wodnej 20-latek wspólnie ze kolegami wspiął się na wysoką skałę, a podczas schodzenia spadł na ziemię z wysokości około 30 metrów. Mieszkaniec powiatu nowotarskiego z urazem nosa i kręgosłupa, został przewieziony do szpitala. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem. W weekend doszło również do kilku zdarzeń z udziałem motocykli. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. W sobotę i w niedzielę policjanci zabezpieczali 2 i 3 etap 59. Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wspierani byli przez policjantów  z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz podległych jednostek. Do zadań Policji należało zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zabezpieczenie trasy przejazdu zawodników. Niedzielne powroty turystów z wypoczynku  w górach spowodowały duże zatory drogowe. Policjanci, aby rozładować tworzące się korki, ręcznie kierowali ruchem na skrzyżowaniach. Mundurowi interweniowali wobec kierujących, którzy w celu ominięcia korków szukali alternatywnych tras objazdu, w tym drogami prywatnymi, czy ścieżkami rowerowymi.

fot. OSP Tylmanowa


14 marca 2023
13 marca 2023
13 marca 2023