Pierwsza rocznica śmierci Władysława Chrobaka partyzanta AK z oddziału „Lamparta”

20 listopada 2015 zmarł Władysław Chrobak „Wróbel” - w czasie II wojny światowej był partyzantem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich oddziału „Lamparta”. Po wojnie krótko był podwładnym Józefa Kurasia „Ognia”.

Władysław Chrobak pochodził i do końca mieszkał w Ochotnicy, która w czasie II wojny światowej była bastionem gorczańskiej partyzantki. „Wróbel” był ostatnim partyzantem AK pochodzącym właśnie z Ochotnicy.

Władysław Chrobak urodził się 1 listopada 1923 r. w Ochotnicy Dolnej. W chwili wybuchu wojny miał 16 lat. Przed wchodzącymi na Podhale wojskami niemieckimi i słowackimi, schronił się z rodziną w górach. Obserwował zacięte walki z najeźdźcą, widział też zagładę Żydów ze swojej rodzinnej miejscowości. W 1943 r. Chrobak znalazł się na liście mężczyzn, którzy mieli odbyć przymusową służbę w stworzonej przez Niemców formacji budowlanej. Został przewieziony do Krakowa, ale udało się mu uciec do Ochotnicy. Tam został odnaleziony i trafił do obozu karnego, skąd ponownie uciekł.

Wstąpił do oddziału AK dowodzonego przez kpt. Juliana Zapałę „Lamparta” i otrzymał pseudonim „Wróbel”. Otrzymał funkcję gońca jednego z plutonów, uczestniczył w akcjach przeciwko Niemcom w Łukowicy i Zagorzynie. Po demobilizacji wojsk „Wróbel” pozostał, najpierw w w kompanii por. Tadeusza Kosmowskiego  „Lasa”, a później osobisty goniec kpt. Juliana Zapały „Lamparta”.

Władysław Chrobak był świadkiem krwawej pacyfikacji Ochotnicy Dolnej przez karną kompanię SS Matingena. W styczniu 1945 r. po rozwiązaniu Armii Krajowej uczestniczył w ukrywaniu uzbrojenia IV batalionu AK.

Po wojnie Chrobak postanowił wstąpić do milicji. W pierwszych tygodniach służby ostrzegł on ukrywający się partyzantów AK o planowanej obławie. 15 kwietnia 1945 r. cały posterunek milicji z Ochotnicy przyłączył się do powstającego oddziału por. Józefa Kurasia „Ognia”.

źródło, zdjęcie: dzieje.pl, skansen-studzionki.pl


20 października 2020
15 października 2020
14 października 2020