Narodowe Czytanie Wesela w Łącku [Zdjęcia, Film]

W Polsce i w 26 krajach, w ponad 2 tys. miast i miejscowościach w sobotę 2 września odbyła się akcja Narodowego Czytania. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

W dniu Narodowego Czytania, punktualnie o 19:00 na Łąckim Rynku rozpoczęło się czytanie „Wesela”. Tekst „Wesela” był czytany przez przedstawicieli łąckiego samorządu, różnych jednostek i instytucji oraz parafii. W Narodowe Czytanie w Łącku włączyli się aktorzy Teatru Nowego z Nowego Sącza oraz ich przyjaciele, a także młodzież z Grupy Teatralnej „Berecik”. Wystąpił Chór Parafialny „Zew Gór” z Łącka, który swoim śpiewem uatrakcyjnił widowisko.

W trakcie wydarzenia odbyła się również prezentacja wszystkich wydań „Wesela” posiadanych w zasobach Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącku. Na koniec każdy mógł zabrać sobie pamiątkową pocztówkę z Łącka oraz przybić okolicznościową pieczątkę. Narodowe Czytanie „Wesela” w Łącku zorganizowane było Gminny Ośrodek Kultury w Łącku.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

 

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

 

I cała uwaga osób, które przez tę izbę-scenę przejdą, zwrócona jest tam, ciągle tam; zasłuchani, zapatrzeni ustawicznie w ten tan, na polską nutę… wirujący dookoła, w półświetle kuchennej lampy, taniec kolorów, krasych wstążek, pawich piór, kierezyj, barwnych kaftanów i kabatów, nasza dzisiejsza wiejska Polska.

źródło:prezydent.pl, lacko.pl


23 maja 2018
21 maja 2018
20 maja 2018