(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wojewoda małopolski Piotr Ćwik zainicjował projekt „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”. Celem tego przedsięwzięcia jest odkrycie miejsc w województwie małopolskim, które upamiętniają to, w jaki sposób społeczności lokalne naszego regionu celebrowały kolejne rocznice odzyskania niepodległości, zwłaszcza te okrągłe, i cieszyły się wolną Ojczyzną. Zapewne szczególnie wiele uda się wskazać obiektów powstałych w roku 1928 w ramach uczczenia pierwszego dziesięciolecia niepodległej Polski.

Zachęcamy do aktywnego udziału w projekcie. Chcemy wspólnie udokumentować wszelkiego rodzaju symbole przypominające o minionych już Świętach Niepodległości, począwszy od pomników i obelisków, poprzez okolicznościowe tablice, a skończywszy na księgach, albumach, a nawet zdjęciach. Zależy nam na tym, by pokazać, jak ważne były to rocznice dla społeczności lokalnych. W ramach sfinalizowania projektu planujemy przygotować publikację i wyznaczyć trasę (Mało)polskiego Szlaku Pamięci o Roku 1918.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy. Prosimy o wskazanie Miejsc Pamięci o Roku 1918, które wpisały się w krajobraz dużych i małych miejscowości województwa małopolskiego. Będziemy wdzięczni za udostępnienie nam innych informacji o pamiątkach, które przypominają o świętowaniu niepodległości przez mieszkańców „małych ojczyzn” (np. publikacje wydane z okazji okrągłych rocznic, opublikowane zdjęcia).

Informacje prosimy przesyłać na adres: szlakpamieci@muw.pl do 28.02.2018 r.

Koordynatorem projektu jest Paweł Gofron – inspektor wojewódzki w Oddziale ds. Mediów i Komunikacji Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel. 12 392 14 16, 516 240 559).

 


20 października 2020
15 października 2020
14 października 2020