LO w Krościenku n/D laureatem konkursu „Solidarna szkoła”

Nagrodę wręczyła Pierwsza Dama

Tegoroczna Gala Solidarnej Szkoły odbyła się w Pałacu w Wilanowie, w obecności Honorowego Patrona Gali, Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. – Pani prezydentowa obiecała odwiedzić naszą szkołę i przeprowadzić pokazową lekcję języka niemieckiego – informuje LO w Krościenku, które zwyciężyło w konkursie stypendialnym.

Od 5. lat Fundacja Św. Mikołaja realizuje program pomocy najbardziej zaangażowanym i najzdolniejszym uczniom poprzez fundowanie stypendiów i budowanie odpowiedzialności za młodych ludzi w lokalnych społecznościach.

Program Stypendia św. Mikołaja zakłada zapraszanie szkół do samodzielnego zbierania funduszy, a jednym z jego elementów jest Konkurs Solidarna Szkoła. Celem konkursu jest uhonorowanie szkół, które samodzielnie zbiorą najwięcej funduszy na rzecz stypendiów dla uczniów w swojej placówce.

– W 2012 roku zwyciężyliśmy w I edycji konkursu. W tegorocznej wzięło udział 60 szkół, które łącznie zebrały 90,6 tys. zł. Wszystkie szkoły podzielono na 4 kategorie. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców, po zaciętej walce znów zwyciężyło nasze Liceum! Uzbieraliśmy kwotę 7 938,0 zł. To imponująca suma (najwyższa ze wszystkich szkół we wszystkich 4 kategoriach), na którą złożyło się szereg działań młodzieży i koordynatora stypendiów, pani Elżbiety Wójcik. Na szczególne podziękowania zasłużył również ksiądz Janusz Pabian. Dzięki niemu uzyskaliśmy zgodę Kurii na przeprowadzenie zbiórek w parafiach, z których pochodzą nasi uczniowie. Dziękujemy również rodzicom, którzy hojnie obdarowali nas po obejrzeniu przedstawienia jasełkowego licealistów. Do wspólnej skarbonki dorzucili się też nasi byli absolwenci odwiedzający szkołę podczas obchodów 70-lecia oraz sami uczniowie, którzy zbierali pieniądze 6 grudnia w ramach akcji „Zostań św. Mikołajem!” oraz przekazali na ten cel prowizję ze sprzedaży zdjęć w szkole. W nagrodę otrzymaliśmy tytuł „Solidarnej Szkoły 2015”, nagrody rzeczowe w postaci biletów wstępu do obiektów muzealnych oraz czek gotówkowy na sumę 1250 zł – wyjaśnia koordynator programu Elżbieta Wójcik.

Nagrodę odbierała delegacja młodzieży wraz z dyrektorem Robertem Dębskim oraz Elżbietą Wójcik. W składzie uczniowskiej delegacji znaleźli się stypendyści Fundacji oraz aktywni działacze Szkolnej Rady Uczniowskiej.

Dodatkową atrakcją była obecność członków zespołu Pectus i ich zaimprowizowany na żywo występ.

Państwo reprezentujecie te społeczności szkolne, które mają duże poczucie wspólnoty i angażują się w pomoc tym, którzy akurat tej pomocy potrzebują. I co jest bardzo ważne, to fakt, że właśnie młodzież bardzo często angażuje się w te akcje, nie jest obojętna na losy swoich koleżanek i kolegów. Czasami tylko potrzebują, żebyśmy my – nauczyciele, włączyli się do tych akcji. Dlatego bardzo cieszę się, że projekt Fundacji Świętego Mikołaja daje okazję do takiej współpracy powiedziała Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda.

W tym roku w konkursie Solidarna Szkoła – prowadzonym w ramach programu Stypendia św. Mikołaja – wzięło udział 69 szkół. Łącznie zebrały one 90,6 tys. zł, czyli o 12 tys. zł więcej niż w poprzednim roku!

Laureaci konkursu otrzymali tytuł „Solidarnej Szkoły 2015”, a także nagrody: czeki gotówkowe ufundowane przez firmę Promark Serwis sp. z o.o. oraz bilety i lekcje muzealne ufundowane przez placówki kulturalne:
Kopalnię Soli w Wieliczce,
Kopalnię Soli w Bochni,
Zamek Królewski na Wawelu,
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej,
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Zamku w Łańcucie.

źródło i zdjęcia: malopolskaonline.pl, mikolaj.org.pl


16 sierpnia 2019
16 sierpnia 2019
13 sierpnia 2019