Kronika GP GOPR 17 – 24.09.18

W górach pojawiło się już sporo oznak jesieni. Pierwsze nieśmiałe kolorowe drzewa, zimny wiatr i szybciej zapadający zmrok. To czas dla turystów lubiących ciszę i spokój z dala od wakacyjnych tłumów.

Pamiętajmy, żeby wychodzić wcześnie rano z uwagi na krótki dzień. Zwracamy uwagę, że okres jesienny to także, czas zwiększonego żerowania dużych drapieżników np. niedźwiedzi, dlatego tym bardziej powinniśmy unikać wędrowania po zmroku.

W minionym tygodniu doszło do sporej liczby wypadków w górach

I tak:

17.09

 • Po 18 wspólna akcja GOPR i HZS na Ścieżce Pienińskiej- niegroźny uraz.
 • Przed godziną 13 ratownicy wyjeżdżają do Ochotnicy Dolnej, gdzie w pobliżu zielonego szlaku (Morgi) znajduje się grzybiarz użądlony przez pszczoły. Ratownicy GP razem z zespołem ratownictwa medycznego zabezpieczyli poszkodowanego, a następnie wykonali transport do karetki, która znajdowała się na Osiedlu Kudowskie.
 • Godz. 16.30 kolejny wyjazd, tym razem w rejon Bukowinek, turystka schodząc w stronę Jaworek doznała urazu stawu biodrowego. Zabezpieczona została przetransportowana karetka GOPR i przekazana ZRM.
 • O godz. 17 ratownicy interweniowali trzeci raz, na Sokolej Perci w Pieninach pomocy potrzebował 31 letni turysta, problemy kardiologiczne, po udzieleniu pierwszej pomocy ewakuowano poszkodowanego w dolinę.

18.09

19.09

 • Ratownicy GOPR zostali wezwani do wypadku w rejon polany Fiodorówka w Gorcach, gdzie 74-letni mężczyzna doznał złamania kości ramieniowej. Po zaopatrzeniu został przekazany do szpitala w Nowym Targu.
 • Przed godz. 12 GOPR zostaje wezwany do wypadku na Lubań- zasłabnięcie. Po udzieleniu pomocy poszkodowany zostaje przekazany zespołowi karetki pogotowia.
 • Ok. 20 za pośrednictwem Straży Pożarnej zNowego Targu dociera zgłoszenie o zagubieniu turystów podczas zejścia szlakiem niebieskim z Przechyby do Szczawnicy. Na miejsce wyrusza zespół ratowników. W trakcie akcji udaje się odnaleźć turystów i przetransportować do Szczawnicy.

20.09

21.09

 • W godzinach porannych GP GOPR została poproszona przez Kolegów z Grupy Beskidzkiej o wsparcie poszukiwań 78-letniego grzybiarza w rejonie przełęczy Glinka Ujsolska. W akcji bierze udział ponad 100 osób, również ze Straży Pożarnej oraz HZS. Ok. 14 mężczyzna zostaje odnaleziony przez słowackich ratowników cały i zdrowy.
 • W godzinach wieczornych transport z Turbacza osoby z urazy kończyny dolnej do szpitala w Nowym Targu.

23.09

 • Ratownicy 4 razy interweniują w Szczawnicy- niegroźne urazy, zaopatrzone na miejscu.
 • Ok. 14 wezwanie na Obidowiec w Gorcach- problemy z kręgosłupem. Ratownicy po udzieleniu pomocy ewakuują osobę ratowaną z gór.

24.09

 • Ok. godz. 2 ratownicy prowadzą poszukiwania mężczyzny w terenach leśnych okolicy Szczawnicy. W trakcie prowadzonych działań poszkodowany zostaje odnaleziony.

W minionym tygodniu odbył się cykl szkoleń medycznych, dzięki któremu ratownicy przedłużyli stosowne uprawnienia.

Od poniedziałku tj.24.09 w Szczyrku rozpoczyna się cykl szkoleń z wykorzystaniem śmigłowca LPR. Zajęcia będą trwały cały tydzień, wezmą w nich udział ratownicy GOPR oraz załogi LPR z całej Polski.

Numer ratunkowy w górach 985

Aplikacja ratunek.euhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com….

http://www.gopr-podhale.pl


27 maja 2020
23 maja 2020
22 maja 2020