Komunikat dotyczący warunków panujących w Gorcach i Pieninach

Jak informuje Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego, na terenie Parku jak i w całych  Gorcach panują bardzo trudne, zimowe warunki terenowe. Warstwa śniegu waha się od 50 cm w niższych położeniach do 150 cm w rejonie Turbacza, szlaki są nieprzetarte, a na niektórych zaspy sięgają do 250 cm. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa, które również zalegają na szlakach.

W związku, z tym odradzamy piesze wędrówki, co najmniej do czasu ustabilizowania się pogody.

Poruszanie się w tak trudnych warunkach pogodowych wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, dlatego też,  z uwagi na bezpieczeństwo, apelujemy o nie wychodzenie w wyższe partie gór.


Komunikat lawinowy dla obszaru Pienin.

W Pieninach możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej na stokach o nachyleniu przekraczającym 30 stopni. Większość szlaków jest poprowadzona obszarami wolnymi od zagrożeń. Uwagę należy zwrócić w wąwozie Homole, a także u wylotu wąwozu Szopczańskiego. Szczególnie w warunkach wiosennych (południowa wystawa) możliwe są lawiny osiągające szlak u wylotu Wąwozu Szopczańskiego.

Po stronie słowackiej stosunkowo częstsze bywają zejścia lawin na drogę Pienińską. Zdjęcie wykonane po przeprowadzeniu testu bloku poslizgowego, 6.01.19, polana Pieniny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook.com/GP.GOPR
gorczanskipark.pl


18 czerwca 2019
17 czerwca 2019
17 czerwca 2019