Gala Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki
Tegoroczne Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki są inne od dotychczasowych – ich charakter w znacznym stopniu podyktowała trudna sytuacja, w jakiej znalazła się cała branża turystyczna. Pandemia COVID-19 mocno zastopowała rynek usług turystycznych, który nigdy przedtem nie odnotował tak wielkich strat.
Rok 2020 jest dla turystyki rokiem szczególnym. Pandemia COVID-19 zmieniła sposób podróżowania i w istotny sposób wpłynęła na rynek usług turystycznych. Samorząd Województwa podjął szereg działań mających na celu zarówno wsparcie branży turystycznej, jak również zachęcenie do przyjazdu do naszego regionu. Powodów do odwiedzenia Małopolski jest mnóstwo, a branża turystyczna dokłada wszelkich starań, aby pobyt w Małopolsce był nie tylko przyjemny, ale również bezpieczny
– podkreśla Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Podczas spotkania uhonorowano osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju turystyki w naszym regionie. Odznaki honorowe „Za zasługi dla turystyki” wręczył Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki. Odznaczenia otrzymali zasłużeni przedstawiciele małopolskiej branży turystycznej Piotr Laskowski oraz Rafał Marek. Wręczenia Dyplomów Marszałka Województwa Małopolskiego za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce dokonali Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Dorota Skotnicka, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Odznaczenia przyznane zostały członkom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu: Krzysztofowi Jankowskiemu, Barbarze Michalik, Pawłowi Myślikowi, Krystynie Smajdor, Zbigniewowi Smajdor, Agnieszce Szelidze oraz Wiesławowi Wyrostkowi z Nowosądeckiej Izby Turystycznej.
Wydarzenie było również okazją do rozstrzygnięcia drugiej edycji konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski” zorganizowanego przez Województwo Małopolskie we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną. Podobnie jak w roku poprzednim, mimo iż turystyka z powodu pandemii COVID-19 przeżywa kryzys, jakiego wcześniej nigdy nie doświadczyła, wybór laureatów był nie lada wyzwaniem. Zgłoszonych zostało wiele kandydatur – różnorodnych, oryginalnych i bardzo interesujących – jednym słowem stanowiących prawdziwą skarbnicę inspiracji w planowaniu podróży po Małopolsce.
Bez wątpienia Małopolska może pochwalić się wieloma wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi. Oprócz tych, które wszyscy znają, jest jednak sporo takich, które jeszcze nie znalazły swojego miejsca w przewodnikach, a które już zainspirowały odwiedzających nasz region. W ramach konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski”, w oparciu o rekomendacje internautów mamy okazję poznać nowe, ciekawe miejsca lub spojrzeć na znane nam atrakcje z zupełnie innej perspektywy. Cieszę się, że co roku odkrywamy nowe Skarby na turystycznej mapie Małopolski
– podkreśla Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało ponad 130 kandydatur w sześciu kategoriach:
Wśród nich znalazły się zarówno znane atrakcje, jak również sporo niszowych propozycji, czekających na swoje miejsce w katalogu małopolskich atrakcji. W konkursie oddano ponad 17 tysięcy głosów, które wraz z głosami członków Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce, tworzących kapitułę konkursową zdecydowały o wyborze Laureatów i Wyróżnionych.
Laureatem w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” zostało Krościenkiem nad Dunajcem. W pozostałych kategoriach za Turystyczne Skarby Małopolski
w 2020 r. uznane zostały:
- Velo Dunajec w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny”,
- Festiwal 4 Strony Karpat w kategorii „Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne”,
- Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego w kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”,
- Chochołowy Dwór w kategorii „Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi”,
- Pensjonat bezglutenowy Moje Tatry w Białym Dunajcu w kategorii „W gościnie – oferta kulinarna”.
Pełna lista Nagrodzonych i Wyróżnionych w tegorocznym konkursie dostępna na stronie internetowej Visitmalopolska.pl.
Do Laureatów i Wyróżnionych w konkursie trafiły statuetki i pamiątkowe dyplomy. W kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” przyznana została finansowa nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 50 000 zł. Laureatom i Wyróżnionym gratulowali Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Biedroń, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Rafał Kosowski, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.
W wydarzeniu wzięli także udział członkowie Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce oraz przedstawiciele małopolskiej branży turystycznej.
Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został w 1979 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), która działa z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się w 1980 r. Celem tego dnia jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno dla kultury, polityki, jak i gospodarki.
www.malopolska.pl
Należy do kategorii: Artykuły, News, Samorząd, Wydarzenia
Ten post został napisany przez: redaktor