Bezpieczny turysta w górach – działania Policji, GOPR i Straży Pienińskiego Parku Narodowego

Sezon wakacyjny w pełni. Piękna i słoneczna pogoda sprawiła, że turyści bardzo chętnie spędzają czas wędrując po górach. Piękne widoki zapierają dech w piersiach, jednak  małe doświadczenie oraz załamanie pogody mogą sprawić, że wycieczka w góry może okazać się bardzo niebezpieczna.

Dlatego nowotarscy policjanci, razem z GOPR–sekcja Szczawnica i Strażą Pienińskiego Parku Narodowego przeprowadzili wspólne działania profilaktyczno – edukacyjne na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Celem wspólnej akcji było zwiększenie bezpieczeństwa osób odpoczywających w górach, a przede wszystkim propagowanie bezpiecznego wędrowania po szlakach oraz reagowanie na wykroczenia popełniane przez osoby nie stosujące się do zakazu poruszania się pojazdami silnikowymi w terenach leśnych.

Pogadanki na temat bezpieczeństwa prowadzone były z osobami napotkanymi na szlaku, w rejonie rzek i schronisk. Bardzo dużym i zarazem miłym zaskoczeniem dla uczestników była obecność policjantów na szlaku. Mundurowi zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas wakacji, a także zabaw w wodzie i nad wodą. Radzili jak należy się zachować podczas burzy i  niebezpiecznych sytuacji. Uczulali, aby pod żadnym pozorem nie oddalać się i nie odłączać się od grupy.  Policjanci przypomnieli ważne wskazówki i numery, które na pewno będą przydatne w razie niebezpieczeństwa lub zgubienia się (GOPR/TOPR: 601 100 300 lub numer alarmowy 112).

Mundurowi pomagali także osobom poszkodowanym i potrzebującym pomocy. Podczas wędrówki jedna z turystek doznała urazu kostki. Kobieta została zaopatrzona na miejscu, a po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowana przez ratowników GOPR w bezpieczne miejsce.

Przypominamy!

Wybierając się w góry warto pamiętać o kilku zasadach:

  •     należy sprawdzić prognozę pogody na dzień wycieczki
  •     dostosować trasę do swoich możliwości
  •     ubrać się stosownie do warunków pogodowych, zabrać odpowiednie buty i kurtkę przeciwdeszczową – pogoda w górach jest zmienna
  •     zabrać ze sobą latarkę, wodę i jedzenie
  •     zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy,  aby w razie potrzeby wezwać pomoc
  •     zaplanować trasę, nie iść na pamięć, stosować się do wskazówek i nie zbaczać ze szlaku

 

http://nowy-targ.policja.gov.pl


18 października 2019
18 października 2019
17 października 2019