25 Święto Dzieci Gór na scenie w Krościenku nad Dunajcem

Święto Dzieci Gór już za nami. W czwartek w Krościenku mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą i tradycyjnymi tańcami Jakucji.

W dniu 27.07.2017 w Amfiteatrze “Pod Wierzbą” wystąpiły zespoły uczestniczące  w 25 Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu. Na scenie zaprezentowały się zespoły: “Piecuchy” z Nawojowej oraz Zespół “Kytalyk” / Maja – Jakucja Rosja.

Zespół regionalny „Kytalyk” powstał w wiosce Maya w 1979 roku w celu prezentacji duchowego piękna Jakutów i promocji tradycji Republiki Sacha (Jakucji). Na Festiwalu zespół przedstawił następujące tańce: yakutskie uzory, deti alaasa, dierenkay (taniec radości o świcie), zhavoronki (skowronki witające wiosnę), tanets oleney (taniec renifera), dykhanie severa (tchnienie północy), perviy sneg (pierwszy śnieg), a także wiązankę pieśni, melodii i utworów instrumentalnych. Kierownikiem, instruktorem i choreografem zespołu jest Grigorieva Aytalina. Kapela zagrała na khomusie (drumli), tantsyrze (instrumencie strunowym podobnym do rosyjskiej domry), kylysakhu (instrumencie strunowym) i bayanie (akordeonie).

„Piecuchy” przedstawiły program pt. „Po robocie”. Po zakończonej pracy i wypełnieniu obowiązków w obejściu, dzieci mają wreszcie czas dla siebie, a że fantazja dziecięca nie zna granic, zabawom, grom, opowieściom, przekomarzaniom, piosenkom i tańcom nie ma końca.  Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Monika Bulińska, a kierownikiem kapeli jest Artur Wiktor.

Na scenie Amfiteatru Pod Wierzbą wystąpił również rodzimy zespół dziecięcy “Małe Pieniny”, na zakończenie zaprezentowała się grupa teatralna “Iskra” z Ożarowa w widowisku  “rozrywkowa ewolucja mężczyzny”.

źrodło: swietodziecigor.pl gckkroscienko.pl


19 stycznia 2023
15 stycznia 2023
14 stycznia 2023